فشارخون بارداری! علائم و درمان فشارخون حاملگی

احتمالا اصطلاح فشارخون بارداری به گوشتان رسیده باشد، در این مقاله از مجله اینترنتی فروشگاه تجهیزات پزشکی و بهداشتی مداوا فشارخون بارداری، علائم و درمان فشارخون حاملگی را که از چالش های بزرگ دوران بارداری برخی مادران می باشد، مورد بررسی قرار می دهیم؛ در ادامه با ما همراه باشید.

فشارخون بارداری! علائم و درمان فشارخون حاملگی

فشار خون حاملگی فشار خونی بزرگتر یا مساوی 140/90 است که در نیمه دوم بارداری (معمولا بعد از 20 هفته) شروع می شود. در دوران بارداری، فشار خون بالا می تواند بدن مادر باردار را به روش های متفاوتی نسبت به حالت عادی تحت تاثیر قرار دهد. اگر فشار خون بالا کنترل نشود، هم مادر و هم جنین در معرض خطر و عوارض فشارخون بارداری هستند.

فشار خون بارداری چیست؟

پرفشاری خون مرتبط با بارداری فشار خون بالایی است که پس از هفته 20 بارداری شروع می شود و مدت کوتاهی پس از تولد نوزاد به پایان می رسد. فشارخون حاملگی در حدود 6 تا 8 درصد از بارداری ها اتفاق می افتد. پزشک شما همچنین ممکن است به فشار خون بالا در دوران بارداری به عنوان فشار خون بارداری یا فشار خون بالا ناشی از بارداری اشاره کند.

لازم است بدانید که فشار خون بارداری متفاوت از انواع دیگر فشار خون است؛ زیرا تنها در نیمه دوم بارداری شروع می شود و چند روز پس از زایمان نیز از بین می رود.

فشار خون بالا ممکن است علائم قابل توجهی ایجاد نکند، بنابراین مهم است که در تمام وقت های چکاپ و مراجعه به پزشک، پیش از زایمان خود شرکت کنید تا پزشک متخصص و یا مامای اختصاصی شما بتواند فشار خون شما را متناوبا اندازه گیری کند. فشار خون بالا در دوران بارداری می تواند خطرناک بوده و منجر به عوارض شود. بنابراین با مراجعه مرتب به پزشک در نوبت های تعیین شده، شما و جنین را با دقت بیشتری زیر نظر گرفته خواهید شد. همچنین به شما کمک می کند فشار خون خود را در طول دوران بارداری مدیریت کنید. همچنین می توانید در منزل با استفاده از دستگاه فشارسنج خانگی دیجیتال به سادگی فشارخون خود را در راستای اطمینان بیشتر اندازه گیری کنید.

فشار خون بارداری چیست؟

فشار خون بالا چیست؟

فشار خون اندازه گیری فشار یا نیروی فشار وارد شده توسط خون به دیواره رگ های خونی است. وقتی فشار خون (فشار خون بالا) دارید، به این معنی است که فشاری که خون شما روی دیواره رگ های خونی وارد می کند، بالاتر از محدوده طبیعی است؛ که این موضوع می تواند دلایل مختلفی داشته باشد.

فشار خون در بارداری چه تفاوتی با فشار خون بالا در سایر مواقع دارد؟

فشار خون بالا در دوران بارداری بر بدن شما تأثیر متفاوتی نسبت به زمانی که باردار نبودید، می گذارد. قلب شما در دوران بارداری سخت تر کار می کند زیرا باید خون بسیار بیشتری را پمپاژ کند. این موضوع باعث ایجاد استرس و فشار اضافی بر بدن شما می شود.

فشار خون بالا همچنین می تواند بر نحوه رشد و عملکرد جفت نیز تأثیر بگذارد. این بدان معناست که جنین ممکن است مواد مغذی مورد نیاز خود را برای رشد با سرعت طبیعی دریافت نکند. در صورت داشتن فشار خون بالا، هم شما و هم فرزندتان در معرض خطر بالاتری در دوران قبل از زایمان، حین زایمان و بعد از زایمان هستید.

انواع فشارخون بارداری

چندین نوع مختلف فشار خون بالا در دوران بارداری وجود دارد. آنها بسته به زمان شروع و علائمی که ایجاد می کند متفاوت هستند.شایع ترین نوع های فشار خون بالا در دوران حاملگی مادر عبارتند از:

فشار خون مزمن بارداری

فشار خون بالا قبل از بارداری یا اوایل بارداری (قبل از 20 هفته). این نوع فشار خون پس از تولد نوزاد ادامه می یابد. افراد مبتلا به فشار خون مزمن نیز ممکن است به مرور به پره اکلامپسی مبتلا شوند. این به عنوان فشار خون مزمن با خطر پره اکلامپسی هم شناخته می شود.

فشار خون حاملگی

فشار خون بالا در قسمت آخر و نیمه دوم بارداری. برخی از افراد مبتلا به فشار خون بارداری به پره اکلامپسی مبتلا می شوند. در صورت ابتلا به پرفشاری خون بارداری، حتما باید به صورت منظم به پزشک یا ارائه دهنده مراقبت بهداشتی مراجعه کرده و تحت نظر و کنترل تیم پزشکی متخصص باشید.

پره اکلامپسی

پره اکلامپسی بارداری یا مسمومیت بارداری، وضعیتی که فقط در نیمه دوم بارداری (معمولاً بعد از هفته 27 بارداری) مشاهده می شود. اگر فشار خون و پروتئین در ادرار شما بالا باشد، پزشک شما این وضعیت را تشخیص می دهد. این می تواند کبد، کلیه ها، ریه ها یا مغز شما و همچنین جفت را تحت تاثیر قرار دهد. هنگامی که مغز شما را تحت تاثیر قرار می دهد، در معرض خطر تشنج (اکلامپسی) هستید.

چه کسانی در معرض خطر ابتلا به فشار خون بالا در دوران بارداری هستند؟

ممکن است درصورتی که موارد زیر شامل حال شما گردد، احتمال بیشتری داشته باشد که در دوران بارداری دچار فشار خون بالا  شوید:

  • سن کمتر از 20 سال یا بالای 40 سال
  • سابقه پره اکلامپسی در بارداری های پیشین
  • سابقه فشارخون بارداری خانوادگی
  • ابتلا به دیابت یا دیابت بارداری
  • داشتن اختلال سیستم ایمنی مانند لوپوس
  • بیماری های کلیوی
  • چندقلو ها

تفاوت فشار خون بارداری و پره اکلامپسی

فشار خون بارداری فشار خون بالایی است که در نیمه دوم بارداری رخ می دهد اما بر کلیه های شما تأثیر نمی گذارد یا باعث ایجاد پروتئین در ادرار شما نمی شود. این وضعیت می تواند به پره اکلامپسی تبدیل شود، بنابراین پزشک باردار شما را بیشتر تحت نظر دارد.

پره اکلامپسی شکل جدی فشار خون بالا است که در نیمه دوم بارداری نیز رخ می دهد. پره اکلامپسی درمان نشده می تواند باعث مشکلات سلامتی جدی مانند آسیب کلیه، کبد و مغز شود. پره اکلامپسی همچنین می تواند باعث مشکلات رشد برای جنین شود و خطر مرده زایی را افزایش دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *